Kendinden Yapışkanlı Etiket Aplikatörleri

 

Bu tip cihazlar sticker adı ile de snıflandırabileceğimiz kendinden yapışkanlı etiketlerin dolum hatlarında istenilen ambalaj yüzeylerine otomatik olarak el değmeden yapıştırılmasını sağlamak için üretilmişlerdir. Bu uygulamalar etiketlerin üzerlerindeki baskının uygulama öncesinde yada uygulama esnasında gerçekleştirilmesi durumuna göre temel iki gruba yarılırlar.

Bunlardan ilki madeni yağ gibi metal yada sampuan gibi plastik ambalajların üzerine yapıştırılmak için çok renkli baskı yapabilen matbalarda üretilmiş plastik yada plastik türevi etiketlerle gerçekleştirilirler. Bu tip etiketler daha ziyade pazarlama açısından dış görünüşüne önem verilen, etiket üzerinde yazılı bilgiden çok imajların bulunduğu uygulamalar için geçerlidir.

İkinci tip etiketler ise tamamen boş ve çoğu zaman kağıt ve türevi malzemelerden üretilmişlerdir. Söz konusu etiketlerin üzerinde, Ambar gibi işletmenin diğer bölümlerindeki iş akışını düzenlemek açısından önemli bilgiler bulunmakta olup bilginin türü ise metin ve/veya barkod olmaktadır. Genellikle gün içerisinde üretim bantlarından aynı ambalaj tipinde farklı mamullerin üretildiği işletmelerde anlık olarak etiketin üzerinde yazması istenilen ürün kodu, ürün barkodu, seri veya lot nosu ve buna benzer bilgilerin üretim hatlarından gelen dijital bilgilerin yorumlanması neticisinde her etiket için değiştirilebiliyor olması esnek bir ambalajlama uygulaması yaratmaktadır.