İlaç Takip Sistemi ve KAREKOD

 

Sağlık bakanlığı ilaç ve eczacılık genel müdürlüğü 01/01/2009 tarihi itibariyle ilaç takip sistemini yürürlüğe koymaktadır. Bilindiği gibi daha önceki Barkod uygulamasında bir boyutlu Barkod bulunmakta ve bu Barkod sadece ürünü referans göstermekteydi. Yeni sistem ile birlikte ilaç kutularında datamatrix Barkod standardında 2d (KAREKOD) Barkod bulunacaktır. Karekod içerisinde ilacın referansını gösteren eski sistemdeki bir boyutlu barkodun yanı sıra ilacın serinumarası, son kullanma tarihi ve parti numarası (lot numarası) da yer almaktadır. Bu sistem temel olarak ilaçta sahteciliği önlemek ve  Sosyal güvenlik kurumun ilaç takibini hızlandırmak amacıyla uygulanacaktır.

Üretici, ecza deposuna satışı yaptığında, Ecza deposu, eczaneye satış yaptığında ve eczane de hastaya satış yaptığında ilaç kutusu üzerinden KAREKOD okutarak İTS (İlaç Takip Sistemi) veritabanına bildirecektir. İlaç Takip Sistemi sayesinde ilacın üretimden hastaya satışına kadar bütün seceresini takip edebilmeye imkan sağlayacaktır.

Lazer ve CCD Barkod okuyucular sadece bir boyutlu okuyucuları okuyabilmekte iken Karekodların okutulması image teknolojisine sahip okuyucular ile yapılmaktadır.

Bu sistem içinde yer alan bütün kurumların (Üretici, ecza deposu, eczane, hastane,…) karekodları okutabilmesi için okuyucularını Karekod okuyucular ile değiştirmeleri gerekmektedir.

T.C Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğünün yayınladığı Beşeri ve Tıbbi Ürünler Ambalaj ve Etiketleme Yönetmeliği aşağıdadır.



Genelge.pdf

   

 



BTU_Barkod_Uygulama_Klavuzu_v1_1.pdf
ITS_Isletme_Klavuzu_1_01.pdf